Vitrin készítés

Figura vitrin


A por és véletlen balesetek elég kárt tudnak tenni az ember gyűjteményében.
Előbbiről írtak egy szép leírást itt: Tárolás és Karbantartás
és itt: Tisztítás

Ezekről én már nem írok, inkább ezek kivédésre szolgáló tárolóvitrinekről.
Ezt vehet magának az ember adott méretben és formában a boltban.

Vagy készíttethet esetleg készíthet maga egyet.
Én utóbbit választottam a hely szűke miatt vagyis hogy nincs már hova beállítani egy új szekrényt. Így egy már meglévő alacsony szekrényemet toldom meg pár szinttel.

Ekkor jön a jó kérdés az adott helyen adott méretekből hogy a legjobb a magassági elosztás,  hány cm magasság elég mindegyikhez figurához?
Leginkább a 30 cm az ajánlott minimum, de ez rajtad múlik, hogy milyen figurákat veszel.

Én a magasság korlát miatt az osztott megoldást választottam, ahol van 31 cm alsó polcköz, egy 20 cm középső és egy 28 cm felső. Így a magasabbakhoz is van hely de a 20 cm elég pl a fekvő, ülő figuráknak. Maga a szekrény 80 x 90 cm-es.

Megvan a vitrin, csak még kissé szétszórt állapotban.

És az összerakáshoz szükséges géppark.



Az alap egy lapszabászatban szabatott bútorlap keret hátlappal, üvegesnél 0,5 vastag méretre vágatott üvegpolcokkal (vékonyabb a bútorlapnál több benne a magassági hely és persze átlátszó) és ledszalag megvilágítás. A légbeeresztésnél ami egyszerű szellőző rács, meg finomszűrős áteresztésű paplant használok, ami egy légtechnikai boltban tekercsből vágnak (mivel magas a szoba porszennyezetség)
Végül a hátlaphoz még egy szintén az üvegesnél méretre vágatott tükör került, így optikailag nagyobb belteret kaptam és a figurák hátulról is látszanak a tükörben.




Persze nem szükséges lamellázógép, a bútorlapok összeszerelhetők a lapszabászatban kapható összefogató csavarral is. A hátlap meg egyszerű kartácsszeggel is felerősíthető. Én többször építek össze bútort, pont az egyedi méret szükségletek miatt, így a szükséges gépeket már beszereztem hozzá.

Az előlap ebben az esetben egy 4 mm plexilap, zongorapánttal felfelé nyíló kialakítással. Belül körbe alu szögprofil került, amin sima öntapadó ablakszigetelés van felragasztva a légmentes(pormentes) zárásért.
De ez lehet oldalra nyíló üvegajtó méretre vágatva és a pántoknak a helyet kifúratva is szerelni, a pántok lapszabászati boltban beszerezhetők.

A led világításnál jól jött a terepasztal építő készletem, mivel a felső sor fixen van, de az alsó a lenti üvegpolcra van felragasztva. Hogy az kivehető legyen a ledszalagot (villamossági vagy hipermárketben vehető) két részre vágtam, majd vezetékkel összeforrasztottam, közbe iktatott tűzősaruval tetem oldhatóvá. Míg a trafó 230 V vezeték részére egy kislámpa kapcsolót is beiktattam, így a világítás egyszerűen külön kapcsolható.

Néhány napos barkácsolás után el is készülhet vele az ember, a közbejött problémák, nehezítő gondok megoldása után. Tehát nem nagy dolog egy ilyet összerakni ha van az emberben egy kis barkácsolási hajlam.

Valahogy így:



Fényképező forgató állvány 

 

Az egyik gyűjtő bemutató videójában láttam egy fényképező állványt amin a figurákat pörgetéssel minden irányból egyszerűen le lehetett fényképezni vagy kamerázni.
Gondoltam ez nekem is jó lenne, egyszerű használata miatt.
Így készítettem egyet magamnak (nem tudom venni lehet-e bolti raktáról ilyent)

Az alap egy 250-es átmérő köracélból levágott 1,5 cm darab, amire egy 80 cm-es köracélt (vagy cső) hegesztetem. Nálam ez 30-as átmérő mert a meglévő csapágy belső átmérője akkora.

A teteje egy 250-es teramid (poliamid) rúdból egy 3 cm-es darab, mivel a csapágy 16 mm így a süllyesztésnél még maradt elég anyagvastagság. A teramid korongot még csiszolnom kellett a vágásból fennmaradó egyenetlenségeit. Tehát adott hogy ebbe egy csapágyat süllyesztetem bele. A marást megoldja egy esztergályos vagy egy elég nagy fúró is. Utóbbinál érdemes azért állványossal fúrni.



Végül festés majd a köracélra egy általános szürke csőszigetelést húztam a normális kinézet miatt.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése